pozvánka na Víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad

3. 6. 2018

Je tu červen a s ním opět po roce Víkend otevřených zahrad. Tentokrát pro vás naši zahradu otevíráme v sobotu 9. června od 13.00 do 16.00 hodin. Jako vždy budou i letos komentované prohlídky zahrady. Pokud chcete poradit s naklepáváním kosy, tak se můžete s důvěrou obrátit na Jirku. A kdo nemůže přijet v sobotu, napište mi nebo zavolejte a domluvíme se na jiném termínu. Moc se na vás těšíme.

Svobodná škola Chotěboř

Svobodná škola Chotěboř

24. 5. 2018

Další návštěvníci na sebe nenechali dlouho čekat. O dva dny později přijely opět na kolech děti ze Svobodné školy v Chotěboři. Bylo jich sice málo, ale jejich návštěva byla nesmírně milá. Bylo nádherné, slunečné počasí a tak děti potěšila možnost, postříkat se vodou z hadice. Po prohlídce zahrady zavítaly i do Jirkovy truhlářské dílny.

Lesní školka Chotěboř

Lesní školka Chotěboř

22. 5. 2018

Naší zahradou jako první letošní návštěvníci provířily děti z Lesní školky z Chotěboře, které přijely na kolech. Byly velmi akční a nejvíce je uchvátila branka do sadu, kterou přelezly všechny děti tam i zpět. Po zahradě hledaly keramické figurky, které pečlivě počítaly a mne překvapily, kolik jich už máme.

pozvánka na Víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad

1. 6. 2017

Je tu červen a s ním opět po roce Víkend otevřených zahrad. Tentokrát pro vás naši zahradu otevíráme v sobotu 10. června od 9.30 do 16.00 hodin. Jako vždy budou i letos komentované prohlídky zahrady. Pokud chcete poradit s naklepáváním kosy, tak se můžete s důvěrou obrátit na Jirku. A kdo nemůže přijet v sobotu, napište mi a domluvíme se na jiném termínu. Moc se těšíme na všechny milé návštěvníky.

děti z MŠ Libice n. D.

Děti z MŠ

18. 5. 2017

Dnes k nám přišly na návštěvu děti z MŠ Libice nad Doubravou. Prohlédly si zahradu, květiny, žáby, indické běžce a další zvířátka a hledaly keramické figurky, které jsou v zahradě rozmístěné. Byly předzvěstí blížícího se Víkendu otevřených zahrad, který proběhne o druhém červnovém víkendu.

zima 2017

Přišla zima

6. 1. 2017

Začátek letošního roku nám přinesl opravdovou zimu. Máme z ní velkou radost, po dlouhé době je vše, jak má být.

pf 2017

Pf 2017

30. 12 2016

Přeji nám všem do nového roku radost ze života, schopnost vidět krásu v maličkostech a v neposlední řadě i pevné zdraví, lásku a moudrost.

víkend otevřených zahrad 2016

Víkend otevřených zahrad

13. 6. 2016

Máme za sebou letošní Víkend otevřených zahrad a jsme šťastní, že jsme se do akce opět přihlásili. Naši zahradu navštívil poměrně velký počet lidí - 38 osob včetně malých dětí. Potěšily mne nadšené ohlasy na zahradu, někteří návštěvníci si odnesli Míšinu bazalku, většina ochutnala domácí kváskový chléb s domácí lučinou a bylinkami či lučinou a medem a plody zimolezu kamčatského. Vyměnili jsme si zkušenosti se slimáky, pěstováním rostlin nebo chovem běžců... Myslím, že neděle byla všeobecným obohacením zúčastněných.

plakát VOZ 2016

Víkend otevřených zahrad

28. 5. 2016

Blíží se Víkend otevřených zahrad. Tentokrát se na vás všechny těšíme v neděli 12. června od 9.30 do 16.00 hodin. Opět se můžete těšit na komentované prohlídky zahrady. V nabídce budou sazeničky bazalek, kterých Míša vypěstovala opravdu dost, také máme k prodeji hmyzí domečky a krmítka pro ptáčky. Vstupné je jako vždy dobrovolné a nepovinné, záleží jen na vás.

1. letošní návštěva

První letošní návštěvníci

20. 5. 2016

Letošní návštěvní sezónu jsme zahájili ve velkém. V pátek 20. května k nám zavítala skupina účastníků kurzu "Praktická péče o školní zahradu s využitím prvků přírodních zahrad". Bylo to velmi příjemné setkání a já se moc těším na další návštěvníky.

pf 2016

Pf 2016

1. 1. 2016

Přeji nám všem do roku 2016 lásku a moudrost i radost ze zahrad, které chováme v srdci.

indičtí běžci

Z malých kachňat se již stávají dospělí běžci

21. 10. 2015

Kachňata se již odívají do dospělého šatu a zatím ještě máme všechny, takže pokud máte zájem o koupi běžců - máme kačenky i kačery - zavolejte mi na 604 126 857.

Uvažujete-li o koupi "slimákožroutů", je teď vhodný čas k jejich pořízení. Do jara se spolehlivě zabydlí na vaší zahradě a až vylezou slimáci, budou připraveni k jejich sběru.

malí běžci rostou jako z vody

Malým indickým běžcům jsou již tři týdny

23. 8. 2015

Kachňatům jsou zhruba tři týdny - podle toho, kdy se zrovna které kachně vylíhlo. Báječně prospívají a rostou jako z vody. Tu ostatně velmi milují a nevynechají žádnou příležitost ke koupeli. Ostatní dospělé kachny se k malým chovají skvěle a v současné době se kachňata se svojí maminkou začleňují mezi dospělé hejno.

Přibližně v druhé polovině září budou kachňata k odběru - to již budeme bezpečně vědět, které z nich je kačenka a které kačer. Pokud máte vážný zájem o mladé běžce, neváhejte a napište mi na mail případně zavolejte na mobil.

malí běžci poprvé venku

Máme malé běžce

5. 8. 2015

První pár indických běžců jsme si pořídili před necelými pěti lety a za tu dobu si žádná z kačenek nechtěla sednout na hnízdo - tedy když nepočítám jednu, která si udělala hnízdo venku pod lavičkou a zlobila se, když jsme jí tam nenechali vajíčka.

Na začátku prázdnin nás proto překvapila černá kačenka, když si sedla v kachníku na hnízdo a postupně si tam nanesla vajíčka. Od počátku srpna se začala líhnout kachňata - dnes poslední páté a kačenka je dnes poprvé vyvedla ven. Bylo úžasné sledovat rychlonohého běžce, jak jde pomalounkým krokem a za ním cupitají malá kachňata.

švýcarské jahodové řezy

Švýcarské jahodové řezy

21. 6. 2015

Sezóna jahod je v nejlepším a mně to nedá, abych se s vámi nepodělila o výborný moučník, který dělám, když mám opravdu hodně jahod.

Na piškot potřebujete 4 vejce, 100 g cukru (třtinového), 2 balíčky vanilkového cukru (dávám mletou vanilku), strouhanou kůru z půlky citronu, špetku soli, 70 g polohrubé mouky (může být špaldová celozrnná) a 50 g škrobové moučky. Troubu předehřejeme na 200°C (horkovzdušnou na 180°C). Oddělíme žloutky a bílky. Ze žloutků, cukru, vanilkového cukru a citronové kůry ušleháme bělavý krém. Z bílků a špetky soli ušleháme pevný sníh. Promícháme mouku se škrobem a směs prosijeme na žloutkový krém. Přidáme sníh a opatrně promícháme. Hmotu rozetřeme do formy (20x30 cm) vyložené pečícím papírem. Povrch uhladíme a pečeme asi 15 minut, vyjmeme a necháme vychladnout

Na krém potřebujete 6 plátků želatiny, 700 g jahod + asi 200 g na ozdobení, 80 g cukru a 400 ml smetany ke šlehání. Želatinu necháme nabobtnat, jahody očistíme. 500 g jahod rozmixujeme s cukrem. Želatinu rozpustíme, zamícháme do ní trochu jahodového pyré a pak vše zamícháme do zbývajícího pyré. Jakmile začne hmota želírovat, vmícháme do ní ušlehanou smetanu. Zbylých 200 g jahod nakrájíme na kousky a vmícháme do krému. Krém natřeme na piškot a necháme nejméně 2 hodiny vychladit (raději přes noc). Moučník nakrájíme na kousky a ozdobíme čerstvými jahodami.

víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad

14. 6. 2015

Moc děkuji všem návštěvníkům, kteří k nám v sobotu dorazili, za milou společnost, zajímavé informace i to, že se jim z naší zahrady mnohdy nechtělo odejít. Překvapila nás velká účast - napočítala jsem 33 osob (včetně několika dětí), což je na jeden den v soukromé zahradě v malé vesničce opravdu hodně. Navíc přijeli lidé nejen z blízkého okolí, ale třeba i od Moravských Budějovic. Ještě jednou z celého srdce děkuji za návštěvu a třeba zase někdy na shledanou.

děti z MŠ Libice n.D.

Děti z MŠ Libice n. D.

9. 6. 2015

Děti z MŠ v Libici k nám dnes statečně přišly i v dešti. Sice měly některé promáčené boty, protože maminky podcenily počasí, ale návštěva i tak proběhla k všeobecné spokojenosti. Dnes děti v zahradě hledaly keramické skřítky a zvířátka, které vyrobili žáci v keramickém kroužku při ZŠ Buttulova v Chotěboři.

Chalupář červen 2015

Červnový Chalupář

V červnovém čísle časopisu Chalupář vyšel článek o naší zahradě. Je plný pěkných fotografií a ač podklady k němu jsou staré již rok, určitě stojí za přečtení. Zahrada za ten rok zase o kousek zkrásněla a obohatila se o nové prvky, takže stojí za podívání i naživo, proto neváhejte a zavítejte k nám na návštěvu - třeba v sobotu 13. června.

víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad

V sobotu 13. června 2015 od 9.00 do 16.30 hod. k nám opět můžete zavítat v rámci akce Víkend otevřených zahrad. Přijet či přijít na prohlídku zahrady můžete pochopitelně po předchozí domluvě i jindy.

Stejně jako v předchozích letech zveme milovníky přírodních zahrad a lidi, kteří se zajímají o permakulturu, zelené střechy či jílová jezírka na komentované prohlídky zahrady. Pro zájemce o kosení kosou máme připravenu ukázku naklepávání kosy - můžete si přinést i svou vlastní.

Příprava na novou sezónu

Příprava na novou sezónu

Na zahradě sice ještě leží zbytky sněhu, rána jsou mrazivá, ale v teple kuchyně již vznikají plány na nové výsevy a výsadby. Objednaná semínka jsou již na cestě a všichni se těšíme na probouzející se přírodu a milé návštěvníky naší zahrady.

děti z MŠ Libice

Děti z MŠ Libice n. Doubravou

Po roce k nám opět přišly děti z MŠ z Libice. Byly neskutečně hodné, prošly celou zahradu a s nadšením pozorovaly slepičky i kačenky.

víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad je za námi

Sobotní akce se přes méně příznivé počasí docela vydařila. Zahradu navštívilo sedmnáct návštěvníků. Zajímavé je, že v loňském roce dorazili především majitelé přírodních zahrad a jejich přátelé, kdežto letos přišli hlavně sousedé a lidé z blízkého okolí.

víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad

Po roce je tu opět akce Víkend otevřených zahrad. Tentokrát bude naše zahrada otevřená v rámci tohoto projektu v sobotu 14. června od 9.00 do 16.30 hod. Zveme proto milovníky přírodních zahrad a permakultury na návštěvu. Přivést můžete i děti, které třeba zaujmou indičtí běžci nebo zdrobnělé slepičky a kvočna s kuřátky. Pokud se vám tento termín nehodí, můžete si domluvit jiný, protože naše zahrada je zahradou ukázkovou.

Pro zájemce o kosení kosou je připraven doprovodný program s možností vyzkoušení kosení a ukázkou naklepávání kosy. Přivezete-li si vlastní kosu, můžete s ní nejen vyzkoušet kosení, ale Jirka vám ji i naklepe, bude-li třeba.

zahrada v Horní Krupé

Ohlédnutí za rokem 2013

23. 02. 2014

Loňský rok naše zahrada trochu trpěla mou nepřítomností, ale i tak jsme přivítali milé návštěvníky, prodali všechna kachňata a přes nepřízeň počasí sklidili pěknou úrodu dýní.

Má nepřítomnost byla způsobena tím, že jsem vytvářela zahradu jinou. Pro Chaloupky o.p.s. jsem od dubna budovala přírodní zahradu v Horní Krupé, kde je jedno z výukových pracovišť. Na proměny zahrady v průběhu několika měsíců se můžete podívat v deníčku.

kachňata - indičtí běžci

Našim indickým běžcům jsou dva měsíce

18. 08. 2013

Naši mladí běžci se mají čile k světu. Hejno, které vidíte na fotografii však vedou dvě nové kačenky, které jsme si tento týden přivezli z Vlkaneče jako náhradu za černou kačenku, která nám na konci května zmizela. Na prodej jsou již jen tři kačeři a jedna kačenka - jeden kačer a jedna kačenka již odcestovali k novým majitelům.

kachňata - indičtí běžci

Vylíhla se nám kachňátka - indičtí běžci

23. 06. 2013

v průběhu středy a čtvrtka se nám vylíhlo šest kachňat. Mají vzornou mámu kvočnu a tak doufáme, že se budou zdárně vyvíjet. Pokud vše dobře dopadne, budou koncem srpna k odběru. Máte-li na své zahradě potíže se slimáky a sháníte indické běžce, můžete mne kontaktovat na emailu či telefonu.

srnec na zahradě

Kdopak mi to okusuje poupata růží?

15. 06. 2013

v půl sedmé ráno jsem pohlédla na dvůr a s překvapením spatřila srnce, jak se spokojeně pase na poupatech jedné z růží. Já bláhová jsem neustále přemýšlela, jaký hmyz mi to decimuje růže a ony to srny. Srnec měl s sebou ještě srnu - galantně ji asi přivedl na rande do zahrady. Ze zahrady ani příliš nepospíchali, takže mi dali šanci, abych je vyfotila ještě před skokem přes plot.

ukázka naklepávání kosy

Víkend otevřených zahrad

se opravdu povedl. Na prezenčních listinách se nakonec shromáždilo 32 podpisů, což byl počet opravdu nečekaný.

Všem návštěvníkům děkuji za návštěvu i milá slova. Nejvíc mne překvapil a potěšil názor, že zahrada je ve skutečnosti ještě hezčí než na fotografiích.

víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad

O tomto víkendu proběhne Víkend otevřených zahrad. Naši zahradu můžete navštívit v rámci této akce v neděli 9.6.2013 od 9.00 do 17.00 hod.

Pro zájemce o kosení kosou je připraven doprovodný program s možností vyzkoušení kosení a ukázkou naklepávání kosy. Přivezete-li si vlastní kosu, můžete s ní nejen vyzkoušet kosení, ale Jirka vám ji i naklepe, bude-li třeba.

děti z MŠ Libice nad Doubravou

První letošní návštěva naší zahrady  

15. 05. 2013

- jsme zahájili návštěvnickou sezónu. Na prohlídku zahrady přišly děti s paní učitelkou z MŠ v Libici nad Doubravou. Byla to moc milá návštěva. Největší zájem asi vyvolal Jirka, který dětem předvedl, jak se naklepává kosa.

PF 2013

Milí přátelé a návštěvníci naší zahrady i těchto stránek, přeji vám požehnané Vánoce a pro rok 2013 nechť láska s moudrostí vedou vaše kroky.  Iva

astry pod sněhovou nadílkou

Sněhová nadílka a aktualizace fotogalerie  Život v zahradě

27. 10. 2012

- napadl i u nás sníh. Díky tomu mám alespoň trochu času na práci u počítače, takže se mi povedlo doplnit fotogalerii Život v zahradě o nové fotky.

slepičky wyandotky

Od dnešního dne se v sadu tetelí čtyři slepičky a kohoutek

13. 08. 2012

Jirkovi se konečně podařilo postavit kurník pro slepičky – po třech letech plánování a úvah o podobě kurníku. Dnes jsme si tedy přivezli zdrobnělé wyandotky – čtyři slepičky a kohoutka.

noví indičtí běžci

Dva nové přírůstky na dvoře

01. 08. 2012

Protože jsme v červenci přišli o jednu kachničku indických běžců – předpokládáme, že si ji odnesl jestřáb, doplnili jsme dnes naše malé hejno o dvě letošní kačenky – modrou a černou.

ilustrační foto - echinacea

První oficiální návštěva

04. 07. 2012

Dnes jsme přivítali první oficiální návštěvníky naší zahrady.

štěňátka border kolií

Narodila se nám štěňátka

02. 05. 2012

V naší chovatelské stanici border kolií Gingi Bringi se narodilo pět nádherných štěňátek – čtyři kluci a jedna holčička.